Město Lanškroun - Oficiální web


International

  • Čeština
  • English
  • Deutsch
  • Polskie
  • Italiano

Vyhledávání


Dnes

Datum: 19. 2. 2017, Čas:  12:53:51, svátek má Patrik

Cesta: Titulní stránka > Město Lanškroun > Region Lanškrounsko

 

Obce regionu Lanškrounsko

 

 
 
LanškrounskoLanškrounsko zahrnuje 22 obcí s 22 991 obyvateli (k 1.1.2011):
Albrechtice, Anenská Studánka, Cotkytle, Čenkovice, Damníkov, Dolní Čermná, Horní Čermná, Horní Heřmanice, Horní Třešňovec, Krasíkov, Lubník, Luková, Ostrov, Petrovice, Rudoltice, Sázava, Strážná, Tatenice, Trpík, Výprachtice, Žichlínek.
Jeho správním centrem je desetitisícové město Lanškroun.


Regionem Lanškrounsko prochází hlavní evropské rozvodí Severního a Černého moře od Bukové hory (958 m n. m.) s největším lyžařským areálem Pardubického kraje v Čenkovicích přes poutní místo Mariánská hora (502 m n. m.) a přírodní rezervaci Třebovské stěny (Palice, 613 m n. m.) po Třebovické sedlo v jihozápadním cípu Lanškrounska, které je svými 438 m n. m. nejnižším místem celého evropského rozvodí Labe - Dunaj.

Na Bukové hoře také pramení řeka Lanškrounské kotliny - Moravská Sázava. V horním toku má charakter horské bystřiny, podél které vede naučná stezka s odpočinkovými místy pro rodiny s dětmi, a která je po celé délce naučná stezka přístupná zdravotně handicapovaným.

Turisté mohou na Lanškrounsku využít širokou nabídku ubytování i stravování. Jsou pro ně podél cest připraveny informační panely s mapami, které jim představují památky regionu, nebo upozorňují na zajímavá místa mimořádně čisté přírody Lanškrounska. Z Lázku (714 m n. m.) uvidíte nejvyšší vrcholky Orlických hor, masiv Králického Sněžníku, vrcholy Jeseníků s Pradědem, dohlédnete do úrodné Hané i na kopce Českomoravské vrchoviny.

V létě láká přírodní park sedmi Lanškrounských rybníků s vycházkovým okruhem naučné stezky, které nabízejí pozorovatelům bohaté lovy beze zbraní i klidná místa pro rybaření. Rekreační oblast v okolí Dlouhého rybníka přivítá návštěvníky upraveným přírodním koupalištěm, možnostmi půjčování lodiček, provozování windsurfingu a dalších vodních sportů, kempy, tábořišti a restauracemi.

LanškrounskoV zimě si přijdou na své lyžaři, a to nejen ve středisku zimních sportů Čenkovice s řadou sjezdovek s umělým zasněžováním nebo desítkami kilometrů strojově upravovaných běžeckých tratí, ale i na sjezdovce blízko centra Lanškrouna.

Celoročně nabízí mnohotvárný kraj své krásy pěším turistům, cykloturisté mohou po značených trasách najet Lanškrounskem přes sto kilometrů, stejně jako jezdce na koních provedou regionem tři hippotrasy. Na Lanškrounsku můžete navštívit tři zámky - Lanškroun s muzejní expozicí, lovecký zámek Tatenice či torzo původně honosného liechtenštejnského Nového zámku u Lanškrouna. Setkáte se tu s lidovou architekturou dvorcových statků Hřebečska (Schőnhengstgau) i roubenými chalupami v horských vesnicích.

Foto: Jiřina Straková

 
Zodpovídá: Ing. Jana Frühaufová
Vytvořeno / změněno: 2.10.2015 / 2.10.2015
 

 

Zobrazit vyhledávací formulář »Partnerská města

  • Dzierżoniów miasto z inicjatywą
  • Serock miasta i gmina
  • Mesto Kežmarok Historické kráľovské mesto
  • Comune di Castiglione in Teverina
  • Hajdúszoboszló the city of well-being

Navštivte také

Redakce: Jana Urbanová (redakce@lanskroun.eu)

Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém